Szlifierka bezszczotkowa - krótka charaketrystyka?
Tak zwana "szlifierka bezszczotkowa" to - upraszczając nomenklaturę - szlifierka elektryczna, której napęd stanowi silnik elektryczny pozbawiony szczotek węglowych oraz komutatora. Taką konstrukcję cechuje zdecydowanie niższa awaryjność wynikająca przede wszystkim z - na co wskazuje sama nazwa - braku szczotek w napędzającym urządzenie silniku.
Silnik bezszczotkowy - czym właściwie jest?
Z definicji: silnik bezszczotkowy - rodzaj silnika elektrycznego, w którym zamiast mechanicznego układu przełączającego (ruchomego komutatora ze statycznymi szczotkami) zastosowano bezstykowy, statyczny, elektronicznie sterowany komutator.
Silnik posiada nieruchome cewki, a ruchome magnesy znajdują się na wirniku. Elektroniczny komutator kolejno załącza i wyłącza zasilanie cewek, których pole magnetyczne powoduje obrót wirnika.
Takie rozwiązanie powoduje zdecydowane obniżenie poziomu awaryjności urządzeń wyposażonych w silniki bezszczotkowe, a dodatkowo rozwiązuje kilka problemów (spotykanych podczas eksploatacji urządzeń z silnikami wyposażonymi w szczotki) zarówno od strony technicznej jak i użytkowej. Wymienić tutaj należy:
- brak iskrzenia - poprawia bezpieczeństwo pracy oraz umożliwia zwiększenie zakresu zastosowań (praca w otoczeniu materiałów łatwopalnych np. na magazynach czy stacjach benzynowych)
- większa wydajność, rozumiana jako możliwość zwiększenia prędkości obrotowej tarczy przy tym samym poziomie mocy (w porównaniu z urządzeniami napędzanymi silnikami wyposażonymi w szczotki)
- mniejszy rozmiar urządzeń wynikający z bardziej "kompaktowej" budowy silników bezszczotkowych
- niższy poziom hałasu podczas pracy - co przekłada się na zwiększony komfort użytkownika oraz osób w jego otoczeniu
ZA i PRZECIW stosowania szlifierek bezszczotkowych - najważniejsze fakty.
Podsumujmy obiektywnie przesłanki, mogące mieć wpływ na decyzję o ewentualnym zakupie i stosowaniu szlifierki bezszczotkowej:
ZALETY
- zwiększona sprawność energetyczna
- niewielki wpływ zmiany prędkości obrotowej na zmianę momentu obrotowego
- mniejsza wrażliwość na spadki napięcia zasilania
- większa trwałość i niezawodność
- długi okres międzyprzeglądowy
- zmniejszony poziom hasłasu podczas pracy
- bardzo szczelna obudowa napędu
WADY
- wyższy koszt produkcji
- do funkcjonowania urządzenia wyposażonego w silnik bezszczotkowy niezbędny jest elektroniczny układ sterujący wbudowany lub zewnętrzny
- zasilanie może stwarzać problemy współpracy z automatyką łączeniową np. w odsysaczach.
Podsumowanie
W zależności od konstrukcji urządzenia, układ zasilania bezszczotkowego silnika elektrycznego może być podłączony do sieci energetycznej 230V lub do akumulatora.
Nowoczesna konstrukcja silników bezszczotkowych to poważny argument przemawiający za zakupem urządzeń na nich opartych, dlatego w sposób szczególny polecamy uwadze szlifierki NTools ROS 02E i NTools ROS 05E.
Satysfakcja gwarantowana!